GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2021 16:44   Güncelleme : 18-11-2021 16:44

MHP’Lİ OLCAY KILAVUZ: MERSİN’İN TİCARET HACMİ YÜKSELTİLMELİDİR

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz 2022 Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu Ticaret Bakanlığı bütçe görüşmelerine katılarak Mersin ile ilgili konuşma gerçekleştirdi. MHP’li Kılavuz yapmış olduğu konuşmada Mersin Limanı, Organize Sanayi Bölgesi, Tarımsal ürün ihracatlarına kadar birçok konuya değindi.

MHP’Lİ OLCAY KILAVUZ: MERSİN’İN TİCARET HACMİ YÜKSELTİLMELİDİR

 

MHP’li Olcay Kılavuz’un yapmış olduğu konuşmanın satır başları şöyle:

 

MERSİNİMİZİN TİCARETTE GÜCÜ VE ETKİSİ ARTIRILMALIDIR

 

Mersin’in ticaret gücünün arttırılmasına değinen MHP’li Kılavuz: “Demiryolu, karayolu ve deniz yolu taşımacılığının kavşak noktalarından olan Mersinimizin Ticarette gücü ve etkisinin artırılması hayati önem taşımaktadır.” dedi.

 

Seçim bölgem Mersin; Liman şehri olması, organize sanayi bölgesi bulunması, tarımsal üretim faaliyetlerinin yapılması, Çok yönlü ekonomik faaliyetin, ihracat ve ithalatın gerçekleşmesi sebebiyle Bölgemiz ve ülkemiz adına oldukça ehemmiyete haiz bir konumda bulunmaktadır. Demiryolu, karayolu ve deniz yolu taşımacılığının kavşak noktalarından olan Mersinimizin Ticarette gücü ve etkisinin artırılması hayati önem taşımaktadır.

 

MERSİN’DE TARIM ÜRÜNLERİNİN İHRACATINDA YAŞANAN SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALIDIR

 

Mersin’in tarım ihracatlarında yaşanan sorunlara değinen MHP’li Kılavuz: Farklı ülkelerden, sebze-meyve ticareti yapan tüccarlar tarafından satın alınıp Mersin Limanı’na getirilen ürünlerin Mersinli çiftçilerimizi ve yerli üreticimizi etkilememesi adına çalışmalar yapılması da beklentiler arasındadır.”,dedi.

Mersin Türkiye’nin en önemli tarım kentlerindendir. Tarım ürünlerinin ihracatında yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulmalı, Bunun yanı sıra üretimi yapılan tarım ürünlerinin tanıtılmasıyla Mersinimiz ve ülkemizin dünya pazarında karşılık bulması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra tıpkı dış piyasaya ihraç edilen yaş meyve ve sebzelerde olduğu gibi İç piyasaya sürülen ürünlerde de zirai kalıntı analizlerinin yapılmasını önemli bulmaktayız. Farklı ülkelerden, sebze-meyve ticareti yapan tüccarlar tarafından satın alınıp Mersin Limanı’na getirilen ürünlerin Mersinli çiftçilerimizi ve yerli üreticimizi etkilememesi adına çalışmalar yapılması da beklentiler arasındadır.

 

 

MERSİN LİMANI VE MERSİN ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALIDIR

 

Mersin Limanı ve Mersin Organize Sanayi Bölgelerinin sorunlarına değinen MHP’li Kılavuz: Şehir, bölge ve ülke ekonomisine olumlu katkılar sunan Mersin, Tarsus ve Silifke organize sanayi bölgelerindeki İç ve dış ticaret hacimlerinin artırılması ve ticarette karşılaşılan aksaklıkların giderilmesi elzemdir.”, dedi.

Mersin ticaretinin sacayaklarından olan Mersin Limanı’nın ulaşımdan kaynaklı sorunları belirlenmeli ve Çözümü noktasında çalışmalara hız verilmelidir. Bununla birlikte Mersin Limanının ticaret hacminin artırılmasına yönelik çalışmalar da artırılmalıdır. Mersin; ülkemizin önde gelen sanayi şehirlerinin başında gelmektedir. Özellikle Organize sanayi bölgelerinde imalat sanayisi ile çok ciddi ekonomik kazanımlar elde edilmektedir. Şehir, bölge ve ülke ekonomisine olumlu katkılar sunan Mersin, Tarsus ve Silifke organize sanayi bölgelerindeki İç ve dış ticaret hacimlerinin artırılması ve ticarette karşılaşılan aksaklıkların giderilmesi elzemdir. Bununla birlikte Mersin Organize Sanayi Bölgesi’nde ulaşım aksaklıkları da Tez elden çözüme kavuşturulmalıdır.

 

 

MERSİN YAŞ MEYVE VE SEBZE HALİNİN VE HAL ESNAFININ SORUNLARI GİDERİLMELİDİR

 

Son olarak Mersin Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksindeki Firmaların Sorunlarının giderilmesini isteyen MHP’li Kılavuz: Mersin ve Türk ticaretinin geliştirilmesi amacıyla milli üretimin teşvik edilerek Ticarette söz sahibi olmak hususunda çalışmalar yapılması son derece elzemdir. Mersin Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksindeki işyerlerinin önemli bir kısmı kullanıcılara ait özel işyerleridir.”,dedi.

 

Ticaret Bakanlığımızın ana işlerinden olan piyasa denetimlerinin aksatılmadan sürdürülmesi, Halk sağlığıyla oynanan kayıt dışı işletmelerin denetlenmesine ağırlık verilmektedir. Ülkemizin ve Mersinimizin üretiminin önemli bir kısmı ithal hammadde ve girdi kullanılarak yapılmaktadır. Mersin ve Türk ticaretinin geliştirilmesi amacıyla milli üretimin teşvik edilerek Ticarette söz sahibi olmak hususunda çalışmalar yapılması son derece elzemdir. Mersin Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksindeki işyerlerinin önemli bir kısmı kullanıcılara ait özel işyerleridir. Kiralama üzerine düzenlenen mevzuat gereği işyeri kiralayamayan veya iş yerlerini kiralayamayan firmalara yönelik düzenleme yapılması gerekmektedir. Son olarak; lojistiğin önem kazandığı günümüzde firmaların ürünlerinin zamanında teslim edebilmesi adına Sınır kapılarında meydana gelen sıkıntı ve aksaklıkların giderilmesi Mersin ticareti adına oldukça gereklidir.