SİYASET
Giriş Tarihi : 03-11-2021 19:42   Güncelleme : 03-11-2021 19:42

MHP’li Olcay Kılavuz: Enerjide Eşsiz Çalışmalar Yapılmaktadır

MHP’li Olcay Kılavuz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerine katılarak Türkiye’nin ve Mersin’in enerji meselelerini dile getirerek; “Ülkemizin bölgesel ve küresel bir güç olmasının yolu enerjide dışa bağımlılığı azaltmaktan geçmektedir.” dedi.

MHP’li Olcay Kılavuz: Enerjide Eşsiz Çalışmalar Yapılmaktadır

MHP’li Kılavuz’un açıklamalarından satır başları şöyle:

Akdeniz ve Karadeniz’de Yapılan Sondaj Faaliyetleri ve Bulunan Doğalgaz Rezervleri Devletimiz ve Milletimiz Adına Mutluluk Vericidir

Türkiye; bulunduğu jeopolitik ve jeostratejik konumu itibariyle enerji koridorlarının kavşak noktasında yer almaktadır. Bu sebepten ötürü hem enerjinin hem de ülkemizin stratejik önemi açık bir biçimde anlaşılmaktadır. Birçok enerji üretim faaliyeti de ülkemizde yapılmaktadır. Enerji üretim faaliyetlerini artırmak ülkemiz ve milletimiz adına oldukça önemlidir. Yeni enerji teknolojilerini üretecek yetkinliğe ulaşmak Türkiye’nin enerji politikalarında önemli ve ciddi bir adım olacaktır. Unutulmamalıdır ki; Ülkemizin bölgesel ve küresel bir güç olmasının yolu enerjide dışa bağımlılığı azaltmaktan geçmektedir. Bu kapsamda Akdeniz ve Karadeniz’de yapılan sondaj faaliyetleri ve bulunan doğalgaz rezervleri Devletimiz ve milletimiz mutluluk vericidir. Bu çalışmalarda eşsiz bir gayret gösteren Sayın Bakanımıza ve bakanlık çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Mersin Akkuyu’daki Nükleer Enerji Santrali Gelecek Yüzyıllar İçin Çok Önemli Bir Projedir

Mersin Akkuyu’daki Nükleer Enerji Santrali Türkiye adına gelecek yıllar ve yüzyıllar için çok önemli bir projedir. Bu santral ile Türkiye küresel güç olma yolunda hızla ilerleyecektir. Türkiye; mevcut kömür, su, rüzgâr, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmelidir. Seçim bölgem olan Mersin’de güneşli gün sayısının fazla olması sebebiyle Güneş enerjisinin yaygınlaştırılması ve yerel rüzgâr sanayinin desteklenmesi Mersinimize önemli katkılar sunacaktır.

Mersin’in Kentsel Gaz İhtiyacı Karşılanmalıdır

Mersin ülkemizin önde gelen sanayi şehirlerinden biridir. Mersinimizin sanayide kullanılacak enerji talebinin karşılanmasını Şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz adına önemli bir konu olarak görmekteyiz. Bununla birlikte Mersin’in ekonomisi ve sanayisine canlılık getiren, Hava ve çevre kirliliğinin önlenmesini sağlayan, ısınma ve enerjide kullanımı kolaylaştıran doğalgaz kullanımının artırılması sağlanmalıdır. Mersinimizin kentsel gaz ihtiyacının belirlenmesi için gerekli çalışmaları yapmak ve Çamlıyayla, Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’a doğalgaz erişimi sağlamak beklentilerimiz arasındadır. Mersin Akaryakıt ve Gaz dolum tesislerinin de en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Bu konuda da gerekli destek ve teşviklerin verilmesi sağlanmalıdır.

Üreticilerimizin Kullandığı Elektrik Uygun Fiyata Verilmelidir

Mersin; ülkemizin en önemli tarım kentlerinden biridir. Üreticilerimizin kullandığı elektriğin uygun fiyatlarla verilmesinin sağlanması Türk tarımına ve üreticilerimize büyük katkılar sunacaktır. Mersinimizin ihtiyaç duyulan bölgelerinde dağıtım tesislerinin ve elektrik şebekelerinin yenilenmesi, Bakımlarının düzenli olarak yapılması ve yaşanılan arızaların en aza indirilmesi de beklentiler arasındadır. Sayın Bakanım; bütçemizin devletimize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.