GÜNCEL

MHP’Lİ KILAVUZ, BOZYAZI’NIN DERDİNE DERMAN OLACAK ÖNERGEYİ TBMM BAŞKANLIĞINA SUNDU

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Mersin'in Bozyazı ilçesinde aşırı yağışlar dolayısıyla her sene taşan ve çok sayıda ev ve iş yeri sular altında bırakan Sini Çayı’nın ıslahına yönelik TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi sundu.

MHP’Lİ KILAVUZ, BOZYAZI’NIN DERDİNE DERMAN OLACAK ÖNERGEYİ TBMM BAŞKANLIĞINA SUNDU

Önergede, “Mersin/Bozyazı'da bulunana ve her yıl yağmur suları sebebiyle taşmakta olan Sini Çayı'nın, etrafında bulunan ağaç varlığına zarar vermeden ıslahına yönelik olarak bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” denildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması üzerine TBMM Başkanlığına sunulan yazılı soru önergesinde şu soruya yer verildi.

1. “Mersin/Bozyazı'da bulunana ve her yıl yağmur suları sebebiyle taşmakta olan Sini Çayı'nın, etrafında bulunan ağaç varlığına zarar vermeden ıslahına yönelik olarak bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?”

Sini Çayı Nerede?

Sini Çayı Mersin ilindeki düzensiz rejimli akarsulardan biridir. Akarsuyun kaynağı Toros Dağları üzerinde Gülnar ilçesi Yarmasu köyü dolaylarındadır. Adı yukarı çığırda Kazıklıdere, orta çığırda Gökdere ve aşağı çığırda ise Sini Çayıdır. Dereköy ve Kızılca köylerinde gelen kollarla büyüyen çay Bozyazı ilçe merkezinde ve  Akdeniz’e dökülür. Her yıl aşırı yağışlardan dolayı taşan ve çok sayıda ev ve iş yeri sular altında bırakan Sini Çayı ıslah edilmeyi beklemektedir.