GÜNCEL

Başkan Dinçer’den 8 Mart Kadınlar Günü kutlaması

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yayınladığı mesajla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarken, kadınlarımızın yaşadıkları sorunların çözümlerine katkıda bulunmaları için karar alma mekanizmalarında bulunması  gerektiğini söyledi.

Başkan Dinçer’den 8 Mart Kadınlar Günü kutlaması

Birleşmiş Milletler tarafından kadınların sosyal hayatın içerisinde seslerine duyurması için 1975 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edildiğini hatırlatan Dinçer, o günden bugüne 8 Mart’ın kadınların eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik haklarının ortadan kaldırılması, daha iyi yaşama ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi yolunda verdikleri mücadelenin simge haline geldiğine dikkat çekti.
Açıklamasının devamında Türk kadınlarının Yüce Atatürk’ün önderliğinde  bir çok hak ve özgürlüğü bir çok ülkeden önce aldığını hatırlatan Başkan Dinçer, “Türk kadını, Ulu Önder Atatürk’ün çabalarıyla, 1930 yılında belediye meclislerine, 1933 yılında muhtarlığa, 1934 yılında milletvekilliğine seçme ve seçilme hakkı elde etmişlerdir. Seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin ardından bu güne  parlamenterlikten yöneticiliğe ve yargıya kadar hemen her alanda önemli konumlara gelen kadınlarımız, bu haklara sahip olmanın avantajını maalesef yeteri kadar değerlendirememiştir” dedi.
Dinçer, 8 Mart’ın ülkemizde kadına yönelik şiddetin, her gün sayıları artan kadın cinayetlerinin, kadınlarımızın karar mekanizmalarında yer alamamalarının ve kadının istismarı gibi önemli konuların masaya yatırılması açısından önem taşıdığının altını çizerken,  sorunların  tespit edilmesine rağmen, sorunun etkenleri ve çözüm yolları konusunda somut adımlar atılmadığına vurgu yaptı.
Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, siyasetin, mihenk taşı kadınlar olmasına rağmen, siyasi arenada temsil noktasında kendisine yeterince yer bulamadığını sözlerine ekleyerek, “Kadınlarımızın yaşadıkları sorunların çözümlerine katkıda bulunmaları için karar alma mekanizmalarında yer almaları son derece önemlidir. Yine ailede, iş yerinde, sokakta kadına yönelik ekonomik, fiziksel, sözel, cinsel ve psikolojik şiddete son verilmesi; kadınların şiddete karşı korunması, yasal haklarını kullanmalarında karşılaştıkları engellerin kaldırılması gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum, haklı davalarında her an yanlarında olacağımızı belirtiyorum” şeklinde açıklamasını tamamladı.