GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2021 16:58   Güncelleme : 13-03-2021 20:03

12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı

‘12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü’ 100. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen anma programı Vali Ali İhsan Su’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı

Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, il protokolü üyeleri, STK temsilcileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Vali Su: “Milletimiz Hürriyetinden ve Bağımsızlığından Asla Taviz Vermez”

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından sinevizyon gösteriminin yapıldığı programda konuşan Vali Ali İhsan Su, ülkemizi ve milletimizi temsil eden milli marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda milletimizin hasletlerini ve karakterini ortaya koyduğunu ifade ederek; “Milletimiz asla esarete boyun eğmez, hürriyetinden ve bağımsızlığından asla taviz vermez. Bu ruhla ve bu heyecanla milli marşımız kaleme alınmıştır. Milli marşımız milletimizin hissiyatını ve heyecanını ortaya koyan bir marştır. O günün şartlarında en olumsuz durumlarda dahi “Korkma!” diye başlayan ve milletimize ilham kaynağı olan, milli mücadele ruhunu ateşleyen bu milli marşımız bugün de bize yine aynı heyecanı veriyor aynı ruhla aynı tefekkürle vatanımız milletimiz ülkemiz için çalışmamızda ilham kaynağı oluyor.” dedi.

Milli mücadele ruhunu milletimizin hissiyatını gönlünde hissetmiş olan Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden bu dizeleri ortaya döktüğünü belirten Vali Su, “ Mehmet Akif Ersoy her fani gibi vefat etmiştir. Vefat eden herkes ya toprağa gömülür ya gönüllere… Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'mızı gönüllerimize çerçevelemiş kendisi de bu milletin her bir ferdinin gönlüne gömülmüştür. O bizim yüreklerimizdedir, İstiklal Marşı gönlümüzdedir, kalbimizedir. O ruhu her dem yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Su: “Cenab-ı Hak Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın!”

Ecdadımıza layık olmak için, bizlere emanet ettikleri bu mukaddes vatanımızı çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz diyen Vali Ali İhsan su, “Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şehitlerimize ve Mehmet Akif Ersoy'a Allah'tan rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum. Cenab-ı Hak bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’nın da günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptığı programda “Mehmet Akif Ersoy” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Ali İhsan Su ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Mersin Devlet Opera Balesi tarafından sunulan “İstiklal Marşı’nın Kabul Edilmesiyle İlgili Gösteri”nin ardından ‘Mehmet Akif Ersoy’ konulu fotoğraf sergisinin gezilmesiyle sona erdi.